تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

بررسي نرم‌افزارهاي سازماني در لينوکس

  مدير منابع

  در شماره گذشته، به نرم‌افزارهاي منبع‌باز كه با كمك آن‌ها مي‌شد يك اداره و سازمان اداري را كنترل كرد، بررسي كرديم و نرم‌افزار SugarCRM را از زواياي مختلف زير ذره‌بين برديم. در اين شماره، يكي ديگر از اركان ملزوم يك سازمان را بررسي مي‌كنيم و راهكار نرم‌افزاري منبع‌باز آن را شرح مي‌دهيم.

   مديريت منابع

  بسياري از مشاغل به دنبال مكانيزه كردن چيزهاي بيشتري، غير از واحد فروش و سرويس مشتريان‌شان هستند. اوپن‌براوو، قابليت‌هاي CRM را در خود دارد، و البته كه كلكسيون بزرگ‌تري از روتين‌هاي رهگيري محصول در انبار، تا زمان ارائه آن به مشتري را در خود جاي داده است. مجموعه‌اي از ويژگي‌ها كه باعث مي‌شود اوپن‌براوو واقعا بتواند ERP را پياده كند. احتمالا عادلانه است كه بگوييم براوو مي‌تواند حتي سرويس‌هاي CRM را هم در خود داشته باشد. هر چند كه بسيار در حالت پايه هستند.

  اين سيستم گروه‌بندي كردن بخش فروش را به‌ترتيب روندها انجام مي‌دهد. همچنين بخش‌هايي براي مديريت بانكداري، تهيه، توليد و انبارداري در خود دارد. اوپن براوو نيز، همانند SugarCRM، مجموعه‌اي از جداول پايگاه داده است كه ظاهر بسيار زيبايي دارد. اوپن‌براوو با زبان جاوا نوشته شده است. ظاهر آن بر مبناي سيستم قالب‌بندي سفارشي‌اي ايجاد شده است و فايل‌هاي XML را به‌خروجي HTML تبديل مي‌كند. اگر مي‌خواهيد فرم‌ها و ساختمان‌هاي داده‌اي خاص بسازيد، كافي است مستقيما با موتور قالب‌بندي آن دست به كار شويد.

  صفحه‌هاي وب كاملا گويا هستند اما به‌طور خاص ايجكسي (Ajax) نشده‌اند. دليل خوبي براي اين كار وجود دارد: اوپن‌براوو به‌دنبال انجام عمليات با كيبورد است و احتمال بسيار زياد، مردم همانند آفيس دوست دارند كه با فرم‌ها كار كنند. هرچند اين قابليت كامل نشده است.

  نرم‌افزار اوپن‌براوو مثل وب‌سايت‌هايي كه تاكنون منتشر شده‌اند، نيست. اما اگر 15 دقيقه را با آن سپري كنيد، قطعا متوجه اين موضوع نخواهيد شد. هر چند كه طراحان سعي كرده‌اند با پياده‌سازي رنگ سبز در تمام بخش‌هاي اين وب‌سايت، نشان بدهد كه همه‌چيز از ساختار واحدي برخوردار است. نسخه بزرگ اوپن‌براوو و آن كه نام ERP را يدك مي‌كشد، فقط با اوراكل و Postgres كار مي‌كند. گفته مي‌شود كه پشتيباني از DB2 و MySQL نيز به‌زودي انجام مي‌شود اما تعدادي از برنامه‌نويسان با هك‌هايي كه در كد اين سيستم انجام داده‌اند، مي‌توانند آن را به MySQL هم تبديل كنند. اين نسخه حرفه‌اي به‌همراه يك پكيج كامل از تام‌كت، اوراكل و آپاچي عرضه مي‌شود. نسخه سبك‌تر آن كه نرم‌افزار POS (Point of Sale) نام دارد، قابليت كار با MySQL را نيز دارا است.

  براي توليد ماژول‌هاي جديد انعطاف زيادي وجود دارد و اين انعطاف لازمه يك نرم‌افزار ERP است. هر بستر تجاري با بستر ديگر متفاوت است و در صورتي كه بستر نرم‌افزاري قابل انعطاف نباشد، امكان ايجاد رابطه منطقي ميان اجزا مختلف سازماني ممكن نخواهد بود. مستندسازي توسعه اين سيستم به طور كامل انجام شده است و توضيحات كاملي در مورد شناخت يك ساختار سازماني و تبديل آن به فايل XML و در نهايت جداول ديتابيس داده شده است.

  اوپن‌براوو همانند SugarCRM، ساختار پيچيده و گسترده‌ پلاگين ندارد و بدين ترتيب توسعه‌دهندگان را در ارائه امكانات سفارشي به مشتري محدود مي‌كند. البته به اين معني نيست كه سيستم قابليت گسترش ندارد، بلكه كه اين كار به سادگي انجام مي‌شود. اما امكان اضافه كردن چندين پلاگين را ندارد و اين خود سردرد بزرگي براي توسعه‌دهندگان به‌ارمغان خواهد آورد.

  جامعه اوپن‌براوو به محكمي جامعه كاربران SugarCRM‌ نيست. تنها 57 پروژه در فهرست فعاليت‌هاي اين شركت قرار دارد و بسياري از آن‌ها در مورد محلي سازي و تغيير زبان است. ويكي اين شركت كه گسترده‌تر به‌نظر مي‌رسد، به‌محلي براي مستندسازي تبديل شده است. همچنين چندتايي ويدئو ايجاد شده است تا توسعه‌دهندگان را راهنمايي كنند.

  سيستم فرم‌هاي اوپن‌براوو، قابليت افزودن رديف‌هاي جديد به جدوالي كه داده‌هاي مشتري را در خود دارند، را يكي از نقاط قوت خود مي‌داند. فرم‌ها مي‌توانند قوانين استانداردي را رعايت كنند تا از امكان ورود و ثبت اشتباه داده جلوگيري شود.

  از نظر نرم‌افزاري هيچ تفاوتي ميان نگارش جامعه و دو نگارش حرفه‌اي آن وجود ندارد. اما تنها وقتي كه بابت اين نرم‌افزار پول بپردازيد مي‌توانيد به‌دنبال رفع باگ‌هاي اين سيستم و يا نصب آن باشيد. اوپن‌براوو يك نقشه ديگر هم دارد و با خريد آن نقشه،‌ مي‌توان از يك سرور كامل اوراكل با پرداخت تمام هزينه‌ها نيز استفاده كنيد.

  كامپير ERP و CRM با هم

  كامپير نام خود را از يك واژه ايتاليايي قرض گرفته است و به‌معني حصول به هدف يا پياده سازي است. و قطعا هر دو معني را در خود مستتر دارد و هر دو كار را به‌خوبي انجام مي‌دهد. درست همانند اوپن‌براوو، كامپير مجموعه‌اي از جداول ديتابيس است كه براي رهگيري مشتريان، محصولات و تعاملات ميان آنها استفاده مي‌شود. و درست همانند SugarCRM، مجموعه‌اي از روتين‌ها را براي كنترل رفتارهاي مشتري و نزديك‌تر شدن به آن‌ها را در خود دارد.

  سيستم كامپير نيز مبتني بر جاوا است و از Postgres يا اوراكل استفاده مي‌كند. البته تمام پايگاه‌هاي داده‌اي كه JDBC از آن‌ها پشتيباني مي‌كند نيز با اين سيستم كار مي‌كنند. همچنين نسخه‌هاي MySQL، Sybase و Firebird در حال تكميل شدن هستند و مراحل آزمايشي را مي‌گذرانند.

  ظاهر وب كامپير شبيه به اوپن‌براوو است. چندين ويژگي‌ اي‌جكسي و همچنين ارتباطات قوي ميان مشتريان و هويت آنها از ويژگي‌هاي ساده اين نرم‌افزار به‌شمار مي‌آيند. شايد بزرگترين فرق ميان نسخه جامعه و نسخه حرفه‌اي را كامپير داشته باشد. شايد 8 ساعت تمام وقت صرف آن كنيد تا بتوانيد نسخه‌هاي سمت سرور و مشتري را بالا بياوريد، اما اگر با نسخه حرفه‌اي آن كار كنيد، تنها 15 دقيقه معطل خواهيد شد.

  انگار نسخه جامعه كامپير از زماني آمده است كه مرورگرها هنوز اي‌جكس را به‌چشم نديده بودند، نسخه جامعه به يك اپلت جاوا نياز دارد و براي استفاده از محيط مبتني‌بر وب بايد حتما نسخه حرفه‌اي آن را بخريد.

  بسياري از ويژگي‌ها درست وقتي كه پول بدهيد، خودشان را نشان خواهند داد. مستندسازي رايگان نيست، مگر اين‌كه به‌ازاي هر كاربر، 25 دلار در ماه بدهيد، ابزارهاي گزارش‌گيري و رابط كاربري تحت وب هم به‌همين‌ترتيب.

  كامپير به بازي SugarCRM و يا اوپن‌براوو نيست. پلاگين‌هاي رايگان ابدا براي اين سيستم وجود ندارند و بيشتر پاسخ‌هايي كه در جامعه ارائه شده است،‌ مربوط به مشكلات نصب اين سيستم است. اما، كامپير براي يك مشتري حرفه‌اي، گزينه بسيار مناسبي است.

  محمدرضا قرباني


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 3 مرداد 1388 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160650
 • بازدید امروز :28333
 • بازدید داخلی :1099
 • کاربران حاضر :36
 • رباتهای جستجوگر:393
 • همه حاضرین :429

تگ های برتر